Okrouhlík 26. 3. 2011

Informace a diskuze k přístí akci

Moderátoři: Sfigi, Fos, Thomas, Mezon

Okrouhlík 26. 3. 2011

Příspěvekod Petr » ned 20. bře 2011 16:58:25

Jsem pro akci, plán práce je nutné prodiskutovat...
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 714
Registrován: sob 05. zář 2009 17:11:30

Re: Orkouhlík 26. 3. 2011

Příspěvekod jazz » ned 20. bře 2011 19:04:48

Zdar Draci,

napjatě jsem čekal na zprávy z S2. Trochu jsem měl obavy, že to bude jak jste popsali. Přece jen půda už není promrzlá a příval vody byl slušný. CHtělo by to už rychle propíchnout dál, protože jarní deště nás asi terpve čekají a problém se může zopakovat.
Pokud by se příště mělo pokračovat v sifonu je nutné vyřešit čerpání. Původní čerpadlo a s ním spojené kýblování do nádrže je dost neefektivní. Rád bych nabídl vlastní, ale nemám. Osobně bych klidně zkusil membránovýho mališe v kombinaci se sacím košem s jemnějším pletivem tak, jak jsem navrhoval - je to asi nejlevnější varianta (Mališ cca 1800,-), pokud někdo nemá k zapůjčení nějaké tlakové čerpadlo, které však snese kal (s KDFkou však asi na daný objem nepůjdeme). Uvedená varianta byla opakovaně v provozu na Horním Suchdolským ponoru, Tomáš jistě potvrdí, a šlo to. Pokud by byl ev. zájem o koupi nového Mališe pozeptám se.

Další alternativy jsou asi zřejmé - Damoklovka a nebo Vyhlídka. Co je tam třeba je nám jasné.

Nestane-li se nic nepředvídaného v So ve 13h jsem na značce.


JaZZ
jazz
 
Příspěvky: 309
Registrován: čtv 04. úno 2010 14:08:09

Re: Okrouhlík 26. 3. 2011

Příspěvekod Sfigi » ned 20. bře 2011 20:54:06

Akce se zúčastním.

Druhý sifon opravdu nepřekvapil. Podruhé od doby, kdy v něm bádáme, tekla žlíbkem voda, a podruhé je sifon zatopený. Přímá souvislost s takřka okamžitým, i když ne bleskovým zatápěním už se nedá zpochybnit. Holt je potřeba v sifonu pořádně máknout v době, kdy to hydrologické podmínky dovolí. Obávám se, že sifon se díky přetrvávající aktivaci žlíbku naplní ještě více, a kapacita jezírka pro vyčerpání plného sifonu nestačí.

V průběhu týdne dáme dohromady, co kdo může půjčit za čerpadlo. Ideál by bylo mít v pátek zprávu o aktuálním stavu sifonu. Nebo v sobotu přivezem další čerpadlo a teprve po zjištění množství vody dole ho odtransportujeme dolů. Pokud to nepůjde, námětů na další činost je i tak dost - Damoklovka, Vyhlídka, Achmedovka, mapování posledních objevů v Půlnoční.
Když tak dejte vědět (včetně rozměrů), co přesně je ještě potřeba vyrobit na zabezpečení skládky.
Sfigi
 
Příspěvky: 929
Registrován: stř 30. čer 2010 17:59:25

Re: Okrouhlík 26. 3. 2011

Příspěvekod Fos » ned 20. bře 2011 21:28:25

Kapacita skládky je minimálně na dvě nejbližší akce ještě zajištěna stávajícími opatřeními. Další opatření je potřeba ještě zvážit podle toho, jestli se podaří zajistit avizované roxory. Vlnovky se myslím též určitě osvědčí, u původního dna bude zřejmě třeba založit příčník podobně jak jsme udělali teď, před něj založit svislé roxory v horní části opřené o strop a přez ně vlnovky. Možná to ještě společně vymyslíme rafinovaněj příště. Ale na příští akci by nebylo vůbec od věci zkonstruovat další lanovku od ústí trativodu nahoru na skládku. Jinak by se tam kýbl musel podávat přez čerstvou zábranu ze žebříku . Spodní kotvení vychází k ventilátoru, horní na konec skládky. Jezdec lanovky je už vyrobený, akorát to chce dokoupit 10 m lanka a šponováky.
Fos
 
Příspěvky: 786
Registrován: sob 05. zář 2009 17:15:06

Re: Okrouhlík 26. 3. 2011

Příspěvekod Sfigi » pon 21. bře 2011 8:21:58

Jeden šponovák mám. K lanku ještě potřebujeme 4 svorky. Bohužel si nepamatuju průměr lanka, tuším 3-4 mm?
Sfigi
 
Příspěvky: 929
Registrován: stř 30. čer 2010 17:59:25

Re: Okrouhlík 26. 3. 2011

Příspěvekod Svoboda Tomáš » pon 21. bře 2011 9:25:48

Ahoj,

tuto sobotu počítám stím, že bych šel. S největší pravděpodobností půjdu sám. Víťa nemá stále ještě v pořádku záda a bleskové uzdravení se asi nepovede.

Jinak škoda s tím sifonem. Ale zase se povedla jiná super věc, že se dolezl ten komín a atakoval 50m - coš je víc než úctyhodná výška.

S tím čerpáním. Před 9 lety jsem si čerpání jiného sifonu užil společně s Igorem vic než dosti. Naprosto na takovéto sifony vystačí Mališ jak psal už Jarda. Je to asi nejlepší co se na to dá použít s přihlédnutím Cena/Výkon/Hmotnost/Výtlak.

Díval jsem se na netu kolik stojí a dá se sehnat už za 1190,-Kč

Parametry:

Výkon: 600W
Napětí: 230V
Výtlak: 70m
Objem: 2000l/hod
Hadice.3/4"
Váha: 4,6kg
Délka kabelu: 10m

http://www.pohodoveceny.cz/produkty/cer ... abel-.html

Tento internetovej obchod je ve Vyškově, takže kdyby to bylo akutní dá se koupit během týdne a máme ho ihned - bez poštovného, za dobírku a dalších nákladů. Těch čerpadel je hafo druhů co sem si všiml, tak jedny jsou na 300W a druhý 600W - rozdíl je v čerpaném objemu 300W - (1400l/hod), 600W - (2000l/hod) - rozdíl v ceně žádný. Ještě jsem si všiml výrazně rozdílných cen (1000,-) to jsem zjistil, že je délkou kabelu. Ze zkušenosti vím, že bohatě stačí 10m coš je základ.

Myslím, že koupě takového čerpadla by byla cesta správným směrem a sifon by během jedné hodiny neexistoval. Co sem viděl fotky, tak ta voda by se mohla ještě do jezírka.

Takže pokud by bylo dost lidí dalo by se zaútočit na sifon. Během čerpání by se dala postavit i ta druhá lanovka co psal Luboš.

Tom a Víťa
Svoboda Tomáš
 
Příspěvky: 633
Registrován: čtv 18. úno 2010 19:12:49

Re: Okrouhlík 26. 3. 2011

Příspěvekod Petr » pon 21. bře 2011 10:18:34

Před akcí to chce zkontrolovat potok jestli nahodou netece. At vime jestli ma cenu cerpat. Jsou zde dva návrhy na koupi čerpadla, ekonomičtější a v pohodě dostatečná se jeví Tomášova varianta. Asi by v současných podmínkách mělo být čerpadlo standartní inventář skupiny. Osobně jsem pro koupi. Nechávám na diskuzi jestli koupíme. Diskuze by měla být svižná (at se da vcas pripadne objednat).
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 714
Registrován: sob 05. zář 2009 17:11:30

Re: Okrouhlík 26. 3. 2011

Příspěvekod Svoboda Tomáš » pon 21. bře 2011 11:29:36

Ahoj,

Peťo to co navrhuje Jarda Mališ - je to samé co sem posílal ten odkaz. Mališ je pro tyhle potvory všeobecnej název, nejde o dvě různá čerpadla. Popravdě to co sem dával odkaz mě docela zaujalo tím, že proti starším typům, který má výtlak 40m ( jak má Igor s kterým jsme čerpali sifon v HSP ) má výtlak 70m. Uplně v nejkatastrofičtějším případě se dá v kaskádě za pomoci ještě jednoho, nebo dvou za pomoci dostatku hadic čerpat voda až na povrch, jak jsem už dříve s touto myšlenkou laškoval.
Já jsem do středy v Benešově, takže se na žlíbek můžu mrknout až ve čtvrtek večer.
Možná jestli by se Jindra mrkl, tak by bylo rychlejší info než v pátek večer.
Pokud by se čerpadlo odkleplo, tak jestli by je Mojmír pořídil v tom kameným obchodě ve Vyškově. Možná by se dalo koupit i v Brně, ale na můžu mrknout až večer po práci.
Vím, že nějaký podobný bylo nedávno v akci v Baumarktu za 1000,- ale nevím to přesně, bylo to asi 300W (1400l/hod).

Tom
Svoboda Tomáš
 
Příspěvky: 633
Registrován: čtv 18. úno 2010 19:12:49

Re: Okrouhlík 26. 3. 2011

Příspěvekod Sfigi » pon 21. bře 2011 12:16:49

Jééé vědět to dřív, mohl jsem ho dneska mít - kolega dnes jel kolem Vyškova do Brna...
Tak se domluvme, jestli ho teda vzít, ať to můžu do pátku zařídit.
K čerpadlu ještě musíme pořešit napojení hadice - podle obrázku se myslím napojuje napevno na potrubí, takže hadici lze nejspíš napojit přes fitinku - spojku.
Sfigi
 
Příspěvky: 929
Registrován: stř 30. čer 2010 17:59:25

Re: Okrouhlík 26. 3. 2011

Příspěvekod Fos » pon 21. bře 2011 21:30:18

Jsu samozřejmě pro nejlepší řešení. A tím je nákup čerpadla. Ještě by se měl dořešit nějaký ten sací košík, aby čerpání sifonu párkrát přežilo.
Fos
 
Příspěvky: 786
Registrován: sob 05. zář 2009 17:15:06

Další

Zpět na Příští akce

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků