větrání v dolním sifonu

Obecná diskuze na různá témata týkající se speleologie, tohoto fóra aj.

Moderátoři: Sfigi, Fos, Thomas, Mezon

větrání v dolním sifonu

Příspěvekod Sfigi » ned 05. pro 2010 21:37:11

Všichni aktivní badatelé už měli možnost si na vlastní kůži vyzkoušet zvýšenou hladinu COčka v nejspodnější části závrtu. Někdo to snáší o něco lépe, někdo hůř, ale stručně řečeno po 2-3 hodinách těžení vzduch nestojí za nic, a v závěru se velmi rychle mění v takřka nedýchatelný, s bolením hlavy, nemluvě o podávání nějakého pracovního výkonu.
Už dřív jsme probírali technické možnosti jak to pořešit a nejjednodušší a nejsnáze proveditelné se nám jevilo natažení ohebných trubek a osazení ventilátorku z počítače napájeného z malé baterie na 12V.
Nějaké ventilátorky mám a Jindra nám včera dovezl dva kusy flexibilních hliníkových hadic. Nedalo nám to, a ještě včera pozdě večer a potom dnes jsme s Jirkou zkoušeli hadice o celkové délce asi 5 metrů osadit ventilátorkama a posoudit množství proudícího vzduchu. Výsledek byl skvělý, předčil očekávání.
Překvapivě není zásadní rozdíl mezi množstvím vzduchu, který prožene ventilátorek o průměru vrtulky 45mm a 75mm ani mezi výší napětí zdroje od 9 do 15V ani mezi délkami potrubí 2 metry a 5 metrů. Možná je to dáno i případným konstrukčním rozdílem otáček obou ventilátorků, nebo spíš průměrem a tím i kapacitou potrubí o průměru asi 80mm. Také není zřejmý výrazný rozdíl v množství vzduchu u rovného potrubí nebo složitě pokrouceného. A nezdá se ani rozdíl v mezi sáním a vytláčením vzduchu. Jasný je jen směr proudění, a to zezdola nahoru, protože v sifonu bývá tepleji a ohřátý vzduch se přirozeně tlačí nahoru, proto by bylo nesmyslné nuceným větráním jít do protivky.
Množství je přibližně 120 l za minutu, neboli 7.200 litrů za hodinu, což je fantastický výsledek. I kdyby měla potřebná minimální délka potrubí řekněme 20 metrů za následek úbytek výkonu o 50%, to je na 3.600 litrů za hodinu a 10.800 litrů za 3 hodiny, znamenalo by to zásadní a plně dostačující zlepšení ve výměně vzduchu. Je třeba uvažovat i s částečným mísením vyfukovaného vzduchu s tím, který se namísto něj samovolně bude tlačit dolů.
Nevýhodou hliníkových hadic od Jindry je jejich malá délka a zranitelnost. Pokud budu mít možnost, vyzkoušel bych cvičně i o něco slabší (40-60 mm světlost) a hlavně delší hadici nebo trubku především s malým ventilátorkem, pokud by se našel vhodný kompromis mezi průměrem ohebné trubky, výkonem a cenou, bylo by po problému. I o něco menší, částečná výměna vzduchu by hodně pomohla. Teoreticky lepší vzduch v nouzi ušetří i jednoho pracanta, když by člověk na čelbě přesouval kýble a věšel je až na spodní lanovku. Sice se víc nadře, ale jak víme, limitujícím faktorem je tady vzduch a ne samotná fyzická námaha, třeba by to v důsledku vyšlo nastejno...
Dnes jsme ještě zkoušeli zahradní hadici, jaká je v horním sifonu, o délce asi 8 metrů, ale tady už byl výsledek z důvodu velmi malé světlosti (asi 20mm) žalostný, ani jsme neměřili, kolik vzduchu to dá.
Ve starém Speleu jsem se dnes dočetl třeba o spádovém větrání pomocí trubek a svíčky nebo karbidky, ovšem to by dost záleželo na spádu potrubí. Ale i to je možnost a dá se vyzkoušet i na povrchu.
Pokud má někdo jiný nápad, sem s ním.
Sfigi
 
Příspěvky: 929
Registrován: stř 30. čer 2010 17:59:25

Re: větrání v dolním sifonu

Příspěvekod Svoboda Tomáš » pon 06. pro 2010 22:12:08

Ahoj, taky isme s Víťou dělali pokusy. Na pokusy doma Víťa vyhrabala husí krk o průměru 20mm. Dali jsme ho do prvního patra na mráz. Druhý konec jsme daly do sklepu. Cca převýšení 5m. Okamžitě zapůsobil rozdíl teplot. Konec ve sklepu foukal ledový vzduch z venčí.
Myslím, že to co psal Mojmír je rozumná cesta dál. Použít ventilátorek z počítače, který zajistí dostatečné proudění vzduchu, který chce čerpat ze dna sifonu kde bude díky badateli tepleji někam směr komín nad koncovým pracovištěm. S částečnou pravděpodobností tento děj budu fungovat sám od sebe. Ideální na rozvody by byl husí krk z PVC o světlosti 80mm, který by plynule navazoval na ventilátorek, popřípadě průměr 60mm, menší by asi už neměl kýžený efekt. Chtělo by to průzkumníka, který by zjistil ceny husích krků.
Pokud mě vyjde čas mrkl bych na ně v Brně v Bauhausu, kolik takovej metr krku 60,80 stojí. pro začátek vycházím z úvahy 20m.

Tom a Víťa
Svoboda Tomáš
 
Příspěvky: 633
Registrován: čtv 18. úno 2010 19:12:49

Re: větrání v dolním sifonu

Příspěvekod Sfigi » pon 06. pro 2010 22:21:17

Právě jsem vyzkoušel asi 4m trubku o vnitřním průměru 40mm v kombinaci s maličkým ventilátorkem 45mm. Množství proháněného vzduchu je asi poloviční oproti trubce 80mm, takže pořád myslím dostačující. Optimum ale bude trubka o průměru 63/52mm, která nebude redukovat velikost ventilátorku. Cena kvalitní, odolné trubky na netu se pohybuje od nějakých 30,-Kč/m vč. DPH. Pokud někdo nemá možnost sehnat třeba i kratší kusy (zatím máme ve 4 kusech cca 10 metrů, takže poskládat by se to dalo, není problém je spojit), asi bychom koupili buď celé balení 25m nebo jen část. Dost vydrží, dá se kdykoliv zdemontovat a použít jinde, v nouzi třeba i pro odvod vody.
Tak co vy na to?
Sfigi
 
Příspěvky: 929
Registrován: stř 30. čer 2010 17:59:25

Re: větrání v dolním sifonu

Příspěvekod Sfigi » pon 06. pro 2010 22:31:55

K tomu, co napsal Tom...
Spádová ventilace by asi fungovala, ale naprosto neodhadnu množství vyměněného vzduchu. Nebyl by problém tomu pomoct nehořlavým horním koncem nahřívaným svíčkou nebo několika svíčkama. Je možné, že nakonec se trubka obejde bez ventilátorku i bez zdroje tepla, chce to jen otestovat hlavně dole za daných podmínek. Pozor na klasický bílý "husí krk" z tenounkého neprůhledného plastu, je dost křehký. O něco odolnější je ten jakoby poloprůhledný, neláme se, ale jinak mechanická odolnost žádný zázrak. Trochu lepší jsou ty šedé, a asi nejlepší červené, i když i tady je více druhů. Ideál je si to vyzkoušet v prodejně, o vhodné dimenzi a ceně jsem psal v předchozím příspěvku. Hlavně pozor na drenážní, perforované trubky :) , ty nebrat!
Sfigi
 
Příspěvky: 929
Registrován: stř 30. čer 2010 17:59:25

Re: větrání v dolním sifonu

Příspěvekod Thomas » úte 07. pro 2010 7:07:43

Mrknu doma po vhodné trubce...
Napadly mě ještě trubky od vysavače :-). Něco málo bych zajistit mohl...
Thomas
 
Příspěvky: 157
Registrován: ned 06. zář 2009 15:59:29

Re: větrání v dolním sifonu

Příspěvekod Sfigi » úte 07. pro 2010 8:00:21

O ohebných starých trubkách od vysavače jsem uvažoval, ale vzhedem k jejich světlosti (odhaduju max 35-40mm) by to nebylo nejlepší... ale v nouzi by to asi něco pořešilo.
Sfigi
 
Příspěvky: 929
Registrován: stř 30. čer 2010 17:59:25

Re: větrání v dolním sifonu

Příspěvekod Svoboda Tomáš » úte 07. pro 2010 12:56:20

Super pokus. No ideál se rýsuje ta 60mm, 80 je už dost velka a omezovala by nás. Pokusím se zítra po ní mrknout a zjistit cenu druhy, jak psal Mojmír, podle materiálu co je OK a co už NE.
Svoboda Tomáš
 
Příspěvky: 633
Registrován: čtv 18. úno 2010 19:12:49

Re: větrání v dolním sifonu

Příspěvekod Fos » stř 08. pro 2010 20:55:25

Vidím , že závažnost tohoto problému chápeme všichni stejně. Zkoušel jsem trochu zabádat v suproších a zatím jediné co jsem objevil v rozumné cenové hladině je elektrikářská trubka kopoflex. Je to ta červená co známe všichni z výkopů na ulicích. Žel zatím jsem ji fyzicky objevil jenom v průměru 40 a 50, ta silnější je za 19,oo kč za bm. Zkusím ještě zapátrat po té 63ce nebo snad budete někdo úspěšnější.
Fos
 
Příspěvky: 786
Registrován: sob 05. zář 2009 17:15:06

Re: větrání v dolním sifonu

Příspěvekod Sfigi » čtv 09. pro 2010 21:38:18

Tak dnes jsem koupil 20 metrů té ohebné dvoupláštové trubky 63/52mm. V obchodě měli zbytek asi 8-10 metrů, na kterým jsem nejdřív testoval, jak to pošlape, a prodavač z toho měl celkem kino... :) . Výsledek byl celkem slušný tak jsem koupil 20 metrů v kuse. Bral jsem to na firmu známýho a s cenou jsem se tak dostal lehce pod 30Kč/m, což je lepší než běžný internetový ceny.
Teď jsem otestoval, co dá těch 20 metrů v kuse, smotaných do co nejmenšího klubka (takže potrubí by mělo klást proudícímu vzduchu větší odpor) a výsledky s ventilátorkem 45mm jsou následující:
Při napětí 10V to dává asi 3.600 litrů vzduchu za hodinu, při 12V 4.000 l/h a při 15V 4.500 l/h při konstantní teplotě vzduchu po celé délce trubky. A při provozu 3-5 hodin se to jednoduše vynásobí...
Dole by to teoreticky mělo být o něco lepší díky předpokládanému přirozenému odtahu vlivem rozdílu teplot, delším rovným úsekům a spádu potrubí. Další výhodou je, že pokud se dole dávala kyslíková pauza, stejně se při ní vzduch dál jen vydýchával, a takhle se bude pořád obměnovat.
Sfigi
 
Příspěvky: 929
Registrován: stř 30. čer 2010 17:59:25

Re: větrání v dolním sifonu

Příspěvekod Fos » čtv 09. pro 2010 21:48:13

Věřím, že to takhle v jednom kuse bude fungovat podle našich nejlepších představ, ať už samo nebo s dopomocí.
Fos
 
Příspěvky: 786
Registrován: sob 05. zář 2009 17:15:06

Další

Zpět na Volná diskuse

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků

cron