30.8.2012 exkurze Němcova II. a III. + Okrouhlík - sonda

Zápisy a diskuze k proběhlým akcím

Moderátoři: Sfigi, Fos, Thomas, Mezon

30.8.2012 exkurze Němcova II. a III. + Okrouhlík - sonda

Příspěvekod Mezon » pát 31. srp 2012 22:03:59

Účastníci: Devon - Mojmír, Jirka + hosté Jirka (Achmed), Pavel

Akce se začíná cca v 10 hodin, kdy dorážíme na naše tradiční parkoviště ke Kančímu ponoru. Následuje seznámení, po kterém Mojmír podrobně informuje naše hosty o problematice jeskyňaření a cílech naší skupiny v okolí Suchdolu. Poté se rychle převlékáme a přesunujeme se do lesa k Okrouhlíku, kde už je přece jen chladněji než na vyhřáté louce. Mojmír zůstává u závrtu, kde připravuje náčiní pro dnešní těžbu. Já společně s Pavlem a Jirka přebíháme na protější stranu žlíbku, kde se nejdřív zastavujeme u vchodu do Němcovy jeskyně II. Tady si oba nováčci vyzkouší průchod jak krápníkovou severní chodbou, tak plazivkou k objevitelskému vstupu. Následuje ještě krátká zastávka u Němcovy jeskyně III. a už se vracíme zpátky k závrtu. Po malém obědě se ještě kluci krátce seznamují s virgulí a pak už míříme na další exkurzi, tentokrát na prohlídku hlavní trasy v Okrouhlíku. V dómu otáčíme a vracíme se zpátky na povrch.

Druhá půlka akce už má prácovní náplň. Dnešní posily využíváme k průzkumu v sondě pod lyžinami, jejíž historii Mojmír podrobě popsal v jednom z minulých zápisů (viewtopic.php?f=4&t=636). Dnešní úkolem je opět zejména prohloubení pro snadnější přístup k čelní jílové zátce. Jdu první na čelbu, kluci si rozdělují pozice u lyžin, Mojmír zůstává nahoře. Po cca 40 kyblících jde na čelbu Pavel (a později i Jirka), který následně pokračuje v hloubení dna sondy. Nahoru se dostává i pár pěkně opracovaných vápencových kamenů, mezi nimi i jeden o délce téměř půl metrů, který na lyžinách potřeboval Jirkův doprovod.
Pak se opět dostávám na čelbu. Levá stěny sondy v dolní části skutečně uskočila o cca 30 cm, libuju si, že se sem dá konečně pohodlně vejít rameny. Pak ale přichází zklamání. Kolmý průkop naráží na něco, co nejdřív vypadá jako velký blok vápence, teprve později se ukazuje, že jde o nefalšované skalní dno. Hledám v něm nějakou skulinu, ale je tu jenom pár korozních rýh. Zkouším kopat do pravé stěny, ze které se loupou sintrové krusty, stěna však vede až ke dnu. Jako poslední možnost tedy sonduju kupředu, kde se ukazuje těsná puklina o šířce odhadem 10 - 20 cm, která je kromě jílu vyplněná spoustou kamenů a částí sintrových desek. Výsledek je víc než překvapující, zprvu optimisticky vyhlížející odbočka najednou mizí v neprůlezných profilech a my si lámeme hlavu, jak dál. To už ale Mojmír hlásí 90 vytahaných kyblíků, tak už následuje jenom nabrání poslední nakopané hlíny do posledních 2 kbelíků (následně vytažených) a protože venku se začíná stmívat, pro dnešek končíme, balíme lana a další náčiní a ubíráme se k autům, kde se loučíme a oficiálně končíme akci.
Díky všem za pracovní nasazení, kluci dokázali, že pro ně práce v jeskyni není žádnou překážkou a rádi je u nás zase uvidíme.
Mezon
 
Příspěvky: 278
Registrován: ned 06. zář 2009 19:00:06

Re: 30.8.2012 exkurze Němcova II. a III. + Okrouhlík - sonda

Příspěvekod Sfigi » ned 02. zář 2012 20:09:13

dnešní sestava po akci...
Přílohy
KIF_2223.JPG
KIF_2223.JPG (120.71 KiB) Zobrazeno 599 krát
Sfigi
 
Příspěvky: 926
Registrován: stř 30. čer 2010 17:59:25


Zpět na Proběhlé akce

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron