28.4. 2012 Okrouhlík, j.č. 102, povrchovka

Zápisy a diskuze k proběhlým akcím

Moderátoři: Sfigi, Fos, Thomas, Mezon

28.4. 2012 Okrouhlík, j.č. 102, povrchovka

Příspěvekod Mezon » ned 29. dub 2012 19:21:33

Účast: Okrouhlík – Fos, Jirka; povrch – Mojmír

Je kousek před 13. hodinou, když dojíždíme pro nářadí ke Svobodům, kde nás už čeká Fos,. Prohodíme pár slov se Svobodovic dědou a míříme k parkovišti u Kančího ponoru. Odsud se už v nezměněné sestavě přesouváme pěšky k závrtu, kde se Fos a já spěcháme schovat před nezvykle teplým počasím do chladného podzemí, zatímco Mojmír zůstává z důvodu pracovní pohotovosti na povrchu, kde posléze startuje centrálu a odchází na obhlídku okolního krasového terénu...

Po chvíli naše dvojice doráží na dno jeskyně, kde jsme opět nuceni konstatovat, že po povodni je většina spodního patra daleko sušší než předtím, skapů je minimum, v místě prostřední lanovky se voda bez problémů vsakuje a sedimenty jsou tu jakžtakž suché. Bereme do rukou všech našich 26 kyblíků a slézáme se podívat, jak to vypadá na čelbě. Podle očekávání se tady utvořilo jezírko až po okraj hatí (na jejich spodní části se drží nejvíce 8 cm vody). Podle plánu většinu viditelné vody z jezírka přeléváme pomocí kyblíku a hadice vzduchotechniky na hatě do „vsakovacího prostoru“, čímž jsme snížili hladinu na čelbě o cca 35 cm. Následuje těžba kamení a odstraňování části odloupaného stropu z hladiny sifonku. Povedlo se nám tak naplnit odhadem 18 kyblíků, následně uložených na hatích pod spodní lanovkou. Chvíli pak sondujeme nad i pod hladinou jezírka. Pod několika údery kladiva mizí tenká přepážka v čelní stěně, za kterou je vidět malá volná kaverna o objemu cca 1 l, po její pravé straně jsou pak ještě další ještě menší vzduchové kapsy, které ve zvířené vodě způsobují zajímavé zvukové efekty. Zkoušíme ještě více snížit hladinu jezírka, po odčerpání cca 40 l vody však hladina klesá pouze o zhruba 3 cm. Kam nevidíme, zkoušíme ještě sondovat kusem roxoru (délka 1,3m), Ztěžka se dá zatlačit nalevo pod úhlem 20° dolů, v přímém směru celý krásně sklouzává po jílovém sedimentu pod stejným úhlem pod hladinu sifonku do cca 5 cm vysoké odtokové mezery mezi stropem a sedimenty. Po sondáži nás už čeká jen příprava materiálu na příští akci, která až na drobné komplikace probíhá na jedničku. Spěcháme k povrchu, kam dorážíme přesně ve 20:20. Vítá nás vlahý jarní večer a Mojmír, se kterým si ještě vyměňujeme dnešní poznatky a už míříme k autům. Návštěvu hospůdky tentokrát vynecháváme, však si to vynahradíme na příští, jistě dost početné akci.

Závěrem: Na dnešní akci bylo z čelby vytaženo cca 18 kbelíků štěrku a jílu, k tomu ještě značné množství nekýblovatelných kamenů, které zůstaly uložené pod posledním komínkem. Z koncového sifonku bylo „vyčerpáno“ odhadem 400 l vody (!), přičemž hladina klesla o celkově 4 dm. Na příští akci bude třeba vytěžit připravený materiál z čelní stěny, přečerpat vodu, která jistě v jezírku znovu nastoupá a snad se i pokusit více zahloubit pod stropem pokračování sifonu...

Díky všem zúčastněným za dnešní odhodlání a pracovní nasazení! :)
Mezon
 
Příspěvky: 278
Registrován: ned 06. zář 2009 19:00:06

Re: 28.4. 2012 Okrouhlík

Příspěvekod Sfigi » ned 29. dub 2012 20:07:53

Já, opět odsouzen k poustevničení, jsem si nejdřív s virgulí procházel širší okolí Okrouhlíku a následně "zabloudil" i do míst, kam jsem se dosud nedostal. Čas rychle ubíhal a horko mi - navlečenému do overalu, moc nesvědčilo. Následoval přesun k j.č. 102, cestou jsem vyzvedl potřebné kyblíky v jedné jeskyňce. Ve 102 nejdřív přesouvám materiál blíž ke vchodu a následně vynáším na skládku pouze 20 kýblů drobného kamení a vysušené prašné hlíny. Po 18 hodině to tu balím, předpokládám, že Fos s Jirkou by se mohli po 18 hodině objevit na povrchu. Pomalu vyrážím k Okrouhlíku, kam se dostávám kolem 18.30. Jenže soudě podle centrály funící v otáčkách chlapi dole ještě usilovně pracují. Dávám si proto další kolo povrchovky kolem závrtu a potom si už dávám oraz a doslova si na lávce nad závrtem doslova válím šunky :) . Tak mě nachází Honza s Mikem, kteří na kolech spěchají na večerní opékačku a stavují se na kus řeči. Úderná dvojka vylézá na povrch přesně ve 20.20, balíme fidlátka a zbytek už napsal Jirka. Jen ještě doplním, že u Svobodů nás překvapují Tom s Víťou, načež nevyhnutelně následuje delší debata :) . Probíráme x témat a nakonec se přece jen rozjíždíme k domovům.
Sfigi
 
Příspěvky: 929
Registrován: stř 30. čer 2010 17:59:25

Re: 28.4. 2012 Okrouhlík

Příspěvekod Sfigi » ned 29. dub 2012 20:43:48

Opět nějaká ta momentka.
Přílohy
KIF_2102.JPG
dnešní silná dvojka, sestava stejná jako loni v červenci
KIF_2102.JPG (162.86 KiB) Zobrazeno 958 krát
KIF_2105.JPG
u tohoto závrtu jsem poprve
KIF_2105.JPG (187.13 KiB) Zobrazeno 958 krát
Sfigi
 
Příspěvky: 929
Registrován: stř 30. čer 2010 17:59:25


Zpět na Proběhlé akce

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron