22.10.2011 Okrouhlík

Zápisy a diskuze k proběhlým akcím

Moderátoři: Sfigi, Fos, Thomas, Mezon

22.10.2011 Okrouhlík

Příspěvekod Sfigi » ned 23. říj 2011 13:39:17

Účast Devon: Fos, Mojmír, Petr
Nezařazený: Jarek

Počasí je dnes opět nádherné, úplně jasno, sluníčko přes skla auta krásně hřeje, ale ve stínu je citelně chladno. Cestou mě překvapuje odstavená, jindy neustále pracující větrná elektrárna v Drahanech. Oproti ní se dvě velké u Protivanova vesele točí.
Před 13 hodinou nakládám v Suchdole centrálu a o pár minut později jsem u Kance, kam po chvíli přijíždí i Jarek. Před tím se ještě pokouším o pár fotek okolí. Míříme i s technikou k závrtu, kde se k nám kolem 13.30 přidává Fos s Petrem. Probíhá funkční zkouška centrály a hned nato se vydáváme dolů. Cílem dnešní akce je pokračování v úpravě dna zadní části sifonu.
Stav vody v sifonu je dost překvapivý – není tady totiž skoro žádná, takže čerpání se dnes po velmi dlouhé době nekoná. Na spodních hatích není vůbec žádná voda a místo očekávaného mělkého jezera vzadu je pouze pár kalužinek. Vyplnily se naše naděje o zlepšení průsaků vody níže uloženými písčitými vrstvami a zřejmě i v místě kontaktu vápence s nekrasovou horninou. Jen sifonek zcela vzadu je stále plný a vytéká z něj slabounká stružka vody. Ve 4 lidech je těžba nutná na 2 etapy, přes to veškerý materiál ukládáme až vzadu v dómu. V průběhu těžby dochází k dost nemilé komplikaci – téměř bez varování se odlupuje odhadem asi čtvrt tuny těžký plát jílu a kamenů v místě levé odbočky, kde je stěna sedimentů nejvyšší. Sice už nějakou dobu uvažujeme o částečném odtěžení sedimentů v tomto místě, bohužel zůstalo pouze u těch úvah, což se nám dnes dost nevyplácí. Odtěžení čerstvého závalu zabere veškerý zbývající čas, a proto po 59 kýblech akci končíme. Ještě se znovu soukám k sifonku, kde už zřejmě natrvalo ruším hrázku. Celkem rychle zpod stěny vytéká asi 150-200 litrů vody, která se pomalu rozlévá po dně sifonu. Než vytěžíme zbývající kýble, jsou spodní hatě asi 1-2 cm pod vodou. To je super, ověřujeme si tím průtočnost pod horními hatěmi. Horními… postupnými úpravami téměř mizí výškový rozdíl mezi oběma úseky hatí, zůstal jen nepatrný schodek v místě napojení a mírný spád horních hatí. Ale původní názvy už hatím asi zůstanou, pro lepší orientaci v jednotlivých úsecích sifonu.
Před odchodem ještě po krátké úvaze zajišťujeme pomalé upuštění asi ½ vody z jezírka v dómu, abychom využili a ověřili zlepšenou vsakovací schopnost v sifonu.
Na povrch vylézáme kolem 19 hodiny, moc tepla sice není ale skoro nefouká, takže převlékání z promočených overalů a podoveralů je v pohodě. Ještě vracíme centrálu a potom už se rozjíždíme, někdo domů a já s Petrem posílení Sandrou se přemísťujeme na základnu Tartarosu, kde se dnes slaví několikeré narozeniny. O těch bude určitě dost informací a fotek jinde. Oslavencům předáváme něco na památku a něco pro zahřátí. Zábava v plném proudu pokračuje zřejmě až do jarních nedělních hodin, my ji společně s Jindrou opouštíme o půlnoci.
Díky všem za pracovní výkon!
Sfigi
 
Příspěvky: 929
Registrován: stř 30. čer 2010 17:59:25

Re: 22.10.2011 Okrouhlík

Příspěvekod Fos » ned 23. říj 2011 19:44:45

Na akci jsem měl čest být v první fázi agregátníkem. Moc jsem si fumkce neužil, protože nebylo co čerpat. U závrtu bylo krásně a tak jsem si tu pohodu zkusil vyfotit. Po sestupu dolů už byli ostatní v čilém pracovním nasazení, tempo brzdily akorát větší kameny v srovnávaném dně a vybíhající skalní podloží v levé stěně.Po tom se zřejmě svezl při otřesech palicí a krompáčem i zmíněný sesuv. Ještě mám vtíravý pocit, že kýblů vysypaných na skládku bylo o 16 víc , neotočili jsme to náhodou 4x ? Ale to nemění nic na tom, že jsme si to tam dole pěkně užili.
Přílohy
Zátiší s centrálou.jpg
Zátiší nebo spíš záhlučí s nastartovanou centrálou.
Zátiší s centrálou.jpg (381.92 KiB) Zobrazeno 1278 krát
Les.jpg
Podzim na Okrouhlíku
Les.jpg (240.16 KiB) Zobrazeno 1278 krát
Fos
 
Příspěvky: 786
Registrován: sob 05. zář 2009 17:15:06

Re: 22.10.2011 Okrouhlík

Příspěvekod Sfigi » ned 23. říj 2011 20:13:04

Ajajaj, chybička se vloudila :), díky za upozornění . Opravdu jsem zapomněl na poslední várku kýblů. Bylo jich podle mě 15, protože jeden nevydržel pracovní nápor. Takže správný a přesný údaj je 59 kýblů ;) . V zápisu jsem to už opravil.
Sfigi
 
Příspěvky: 929
Registrován: stř 30. čer 2010 17:59:25

Re: 22.10.2011 Okrouhlík

Příspěvekod Fos » čtv 27. říj 2011 19:26:06

Matematika není důležitá, přednost mají zážitky a pocity z dobré akce. Jinak bych snad ani kvůli počtu vytahanejch kýblů do jeskyně nechodil.
Fos
 
Příspěvky: 786
Registrován: sob 05. zář 2009 17:15:06


Zpět na Proběhlé akce

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron