4. - 8. 5. 2018 - Silická ladnica - SK

Zápisy a diskuze k proběhlým akcím

Moderátoři: Sfigi, Fos, Thomas, Mezon

4. - 8. 5. 2018 - Silická ladnica - SK

Příspěvekod Petr » stř 09. kvě 2018 8:13:16

4. - 8. 5. 2018 - Silická ladnica - SK

Účast: Petr Barák, Jan Vodrážka, Ondra Novák, Petr Kadlec, Tomáš Koza, Petr Krčmář, Markéta Krčmářová, Jakub Hečko, Vladimír Kóňa

Po dvou letech expediční neaktivity kvůli léčení tříštivé zlomeniny kotníku přišel "povolávák" od kpt. Vodrážky na speleopotápěčskou expedici do Silické ladnice, kde jsme už před třemi roky působili s Tomášem. No jednou se zase začít muselo, takže na tuto nadprůměrně náročnou expedici jsem se nakonec vydal. Plánuje se trvalé znepřístupnění této jeskyně z důvodu ústupu ledové výzdoby, pravděpodobně vlivem ventilace uměle odvodněného vstupního sifonu "Kufr", který je v plánu znovu zatopit. Cílem expedice bylo dosáhnout propojení s jeskyní Gombaseckou a vytvořit nový systém. V jeskyni jsme působili dva dny po sobě 5. a 6. května. Potápěčskému pokusu v koncových sifonech přecházel tradičně náročný transport výstroje. Z důvodu nepříliš početného týmu byli potápěči zároveň i nosiči. Za první sifon jsme se vydali tři potápěči Petr (Devon + Alkyon), Honza (Nyphargus) a Ondra (Speleoaqunaut) a druhý den se do nových prostor po redukci potápěčské výstroje koukl i Jakub. První sifon není těžký, ale trochu morálový. Je třeba ho prostoupit od začátku v nulové viditelnosti, světla jsou naprosto zbytečná. Není příliš rozměrný a je třeba se trochu vmáčknout do bláta na dně. K druhému sifonu je třeba slanit v kompletní výstroji 20 m kolmý stupeň s vodopádem, což pro mě byla premiéra slanění s bokovkami 2 x 6l (200 bar). Po diskuzi kdo bude ten odvážný a půjde bádat do druhého sifonu jsme v konfiguraci 2 x 7l 300 bar sidemount vypravili Honzu. Já jsem jsem jistil, Ondra se zatím věnoval mapování. Honza se po podplavání 2m hlubokého břitu vynořil v uzavřené kaverně, kde vyvázal šnůru, odtud pokračoval až do hloubky 4 m, ale vzhledem k bádání po hmatu v nulové viditelnosti a značné členitosti zatopených prostor bylo riskantní pokračovat dál. Druhý sifon zůstal nepokořen, alespoň se podařilo zmapovat nové prostory za prvním sifonem v délce 50 m a pořídit videodokumentaci do připravovaného outdoor filmu, který dávají dohromady Slováci. Kolmý stupeň zpět jsem již absolvovali bez flašek, které jsme vytáhli samostatně. Retransport další den byl vzhledem k narůstajícímu opotřebení tělesných schránek ještě o stupeň výživnější než transport. Třetí den jsem konečně na své druhé expedici do této lokality poznal i něco jiného než jeskyni a základnu. Během "day-off" jsem navštívil Silickou planinu a z povrchu se mrkl k jeskyním Napajedla a Ještěrčí. V Napajedlech probíhalo pažení sypajících se výplní, ale protože řemeslné práce nejsou moje parketa, tak jsem se do nich nemontoval. Proběhla také návštěva místní hospody a výrobce sýrů. Kotník vydržel, takže spokojenost. Byla to slušná příprava na letní výpravu do Bulharska, kde doufáme objevíme o něco více.

Petr
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 714
Registrován: sob 05. zář 2009 17:11:30

Re: 4. - 8. 5. 2018 - Silická ladnica - SK

Příspěvekod Petr » čtv 17. kvě 2018 9:34:31

Video z koncových částí jeskyně.

https://www.facebook.com/tucnak.tuc/vid ... 405160961/
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 714
Registrován: sob 05. zář 2009 17:11:30


Zpět na Proběhlé akce

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron