03.01.2016 Školení Disto s PDA

Zápisy a diskuze k proběhlým akcím

Moderátoři: Sfigi, Fos, Thomas, Mezon

03.01.2016 Školení Disto s PDA

Příspěvekod Svoboda Tomáš » pon 04. led 2016 6:37:40

Účast: Tomáš, Petr, Luboš, Jirka, Thomas, Pavel Urbášek

V neděli v 16:00 se schází naše dnešní partička u mě doma v Brně. Místo zvoleno zcela záměrně, kvůli odeznívajícímu mého moribundusu, který mě sklátil během Vánoc.

Cílem dnešní akce je naučit kluky zacházet s Distem Leica X310 a PDA Mio 560 do již blížící se další expedice do Rumunska. Kluci budou mít nemalý úkol zmapovat suchou část jeskyně od vchodu až po sifony za, kterými se budeme pohybovat s Petrem.
Nejdříve si ukazujeme jednotlivé komponenty a příslušenství. Máme k dispozici naše dvě kompletní setavy PDA Mio 560 v aquapacku s přídavnou power bankou Colorovo 6800 propojené kablíkem. Jako stylus používáme osvědčené párátko mezi zuby :).
Nejdříve si na počítači ukazujeme software Pocket Topo a vysvětlujeme ovládací prvky a jak se co kreslí. Pak už spouštíme mapovací kombajn. První čím začínáme je navázání komunikace mezi distem a pda pomocí bluetooth. Pak si ukazujeme jak uložit soubor a jak zálohovat soubory.

Pak už jdeme na věc s kombajnem. Mizíme do sklepa a jdeme mapovat sklep našeho baráku. První na věc jde Fos. Prokousáváme se ovládáním a editacemi, když se něco nepovede hned na poprvé. Jde to dobře a domapovánáme se k prvnímu sifonu v přízemí za dveřmi s nápisem WC ( hloubku sifonu raději neměříme, ale čucháme jisté pokračování :) )

Pak jde na řadu Jirka, Pavel s Thomasem, který již s mapovacím kombajnem už mezi svátky trénoval a je to znát :)

S Pavlem ještě řeším, aby si vyzkoušel jeden z mích starých neoprénů jestli ho obleče - super sedl mu jak ušitý a ještě na půjčení komplet sestavu na jednolanovou techniku, protože Pavel ještě svou vlastní nemá.

Čas se neúprosně posouvá za 20:00 a postupně se loučíme.

Školení alespoň z mého pohledu dopadlo velmi úspěšně. Thomas po již druhém školení řešil spíše filozofické otázky s ovládáním stejně jako já a samotné ovládání již bylo nezbytnou banalitou. Ostatní kluci, kteří s kombajnem pracovali úplně poprvé samy zvládali vytvořit svoji první mapu, byť sklepu, ale někde se začít "v teple" musí :)

Příště už půjdeme na ostro do jeskyně a ještě před jeskyní si uděláme pěkně kalibraci dista, aby jsme měli ty nejlepší/nejpřesnější data :) Jako lokalita je jasným osvědčeným favoritem Staré skály za Hřebenáčem, kde jsem i já začínal své lamí pokusy pod dohledem mého školitele Kajmana :).

Ps: Na závěr řešíme ještě organizační věci a plán další expedice do Rumunska plánovanou na termín od 23.01. - 30.01. 2016.

Díky za hojnou účast a zase dole v dole :)

Tom
Svoboda Tomáš
 
Příspěvky: 633
Registrován: čtv 18. úno 2010 19:12:49

Zpět na Proběhlé akce

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků