12.03. - 15.03. 2014 Expedice Silická ladnica - Slovensko

Zápisy a diskuze k proběhlým akcím

Moderátoři: Sfigi, Fos, Thomas, Mezon

12.03. - 15.03. 2014 Expedice Silická ladnica - Slovensko

Příspěvekod Svoboda Tomáš » stř 18. bře 2015 21:37:15

Účast:

Devon: Tomáš Svoboda, Petr Barák
Minotaurus: Petr Kadlec, Vlado Koňa, Ondřej Novák - (Speleoaquanaut)
Býčí skála: Tomáš Kolbánek, Petra Hemzalová, Michal Kala, Jiří Cének
Tartaros: Filip Doležal, Šárka Doležalová
Niphargus: Tomáš Komínek, Jan Vodrážka
Skupina Jána Majku: Boris Galvánek
Myotis: Tomáš Kočí
Tetín: Tomáš Koza

Ve čtvrtek v 14:00 vyzvedávám Petra v Komárově a vyrážíme směr Bratislava na expedici na jeskyni Silická ladnica. Cesta ubíhá svižně a v 19:00 bez potíží s navigací dorážíme na místo srazu ve vesnici Silica pod Rožňavou. Na místě je už většina účastníků a jsou v plném zápalu ve vynášení věcí a ubytování se na ubytovně. Ubytování je na expediční poměry velice slušné - teplá povlečená postel s polštářem a peřinou, kuchyňka se sporákem a lednicí, teplá sprcha a splachovací záchod - takže co více si přát :) Ještě večer probíráme s Ondrem a Kubem plán potápění a prací na druhý den. Zkoušíme a montujeme výbavu a aktivně si ji ještě během večeru nabalujeme do transporťáků věci.

V pátek ráno v 9:00 vyrážíme z ubytování k jeskyni. Autem je to opravdu malý kousek a pak po louce a pěkné lesní cestě jsme za cca. 20min u jeskyně. Vstupní portál je opravdu moc hezké podívání. Pak už rovnou slézáme vstupní šachticí do jeskyně a po chvíli jsme v mega prostoře s názvem Archeologický dóm, kde je šatna na převlečení do neoprenů. Zde se tedy převlékáme a pokračujeme dále až před Kufrový sifon. Zde začíná ta správná zábava - hezký 70m dlouhý polosifon, kde se člověk plazí po zádech unášen proudem aktivní vody a místy jen 5cm vzduchu od stropu - nicméně ve finále se ukazuje, že to jen vypadá drasticky, ale postup je docela alespoň pro mě pohodový. Pak se střídají úseky obrovských chodeb i s místy pěknou výzdobou s obdobnými místy jako je Kufrový sifon. Až se dostáváme do dómu U Hříbku ( dóm Jirky Hurába ), zde slézáme mezi velkými bloky zase z krásně velkého prostoru do pidi chodbiček s blátem a vodou. Zase máčení ve vodě a už jsme u koncového sifonu. Tím, že celou dobu v jeskyni jdeme po proudu vody si před sebe do sifonu krásně naneseme všechen bordel, blato, takže na potápění je jasné, že půjdeme v 100% nepropustné nulové viditelnosti. Do vody jdeme čtyři potápěči Já, Petr, Ondra, Honza. Při nastrojování zjišťuji, že mi někdo nedopatřením zapomenul vzít mou flašku k sifonu :( no smůla ( ty šedý batohy od Romany jsou fakt prokletý - supr neviditelný v díře, tohle se mi už stalo v rumunsku, ale byli to pro změnu moje neopreny ). No nic co nám zbývá, Ondra mi půjčuje jednu svoji flašku s automatikou - sifon je krátký, mělký, takže to mi bohatě stačí. Pak už hurá za sifon. Proplávání sifonu je snadné, ale ne pro slabší povahy. Za sifonem opravujeme s Petrem kotvení a vystrojujeme lana k dalšímu sifonu. Ondra s Honzem po lanech slaňují a Ondra se zanořuje do dalšího sifonu. Ondrovi se ho podaří proplavat, ale na druhé straně není kde vyvázat šňůru, takže se musí vrátit. My s Petrem se dále snažíme pomocí strojů trošku snížit hladinu sifonu, coš se nám nakonec daří o cca. 30cm. Pak už jen návrat před sifon, zabalit věci a mažeme ven. Trošku se opožďujeme proti plánu a povrchová hlídka je už trošku nervózní, ale nakonec si s klidem může zakousnout svoji tatranku. Na baráku na nás čeká připravená večeře - coš je báječné :) Pak už rovnou do betle.

V sobotu ráno se vracíme na místo činu. Za sifon jdu tentokráte jen já a Ondra. Jdu první a dokonce vidím závan mého světla :). S Ondrem posbíráme nářadí a náčiní za sifonem a míříme zase zpět. Před sifonem ještě děláme pár kosmetických úprav a kotvíme plaketku nad sifonem, aby do budoucna byl vyvázaný pomocí lana. pak už zase balíme tentokráte, vše co jsme za dva dny do jeskyně natahali a mizíme k východu. Během obou dvou dnů souběžně s potápěčským průzkumem probíhali další práce a hlavně mapování hlavního polygonu chodeb za dómem U Hříbku. Oba dva dny jsem se docela činil a pořizoval docela dost filmového materiálu, takže až rozchodím doma počítač, který mi nekolegiálně zdechl - hodím sem odkaz na video z akce.

V neděli ráno balíme a odjíždíme na etapy. S Petrem vyrážím okolo 10:00 a v Brně zpět jsme v 15:00.

Na závěr bych vyzdvihl super atmosféru, která provázela celou akci, dobrou organizaci a disciplínu.

Na takovou akci jaká byla tato pojedu příště zase velmi rád :).

Díky všem Tom

Ps: fotky z akce jsou na tomto odkazu a pár jich dávám přímo pod příspěvek, video bohužel až později.

http://www.alkyon.cz/www/fotogalerie/20 ... index.html
Přílohy
P1010558.JPG
P1010558.JPG (87.57 KiB) Zobrazeno 1654 krát
P1010564.JPG
P1010564.JPG (76.98 KiB) Zobrazeno 1654 krát
P1010577.JPG
P1010577.JPG (52.63 KiB) Zobrazeno 1654 krát
Svoboda Tomáš
 
Příspěvky: 633
Registrován: čtv 18. úno 2010 19:12:49

Re: 12.03. - 15.03. 2014 Expedice Silická ladnica - Slovensk

Příspěvekod Petr » pát 20. bře 2015 9:31:35

kraťounká předpremiéra z prostor před sifonem a za je tady:

https://www.youtube.com/watch?v=TxzMpR- ... e=youtu.be
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 714
Registrován: sob 05. zář 2009 17:11:30


Zpět na Proběhlé akce

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků

cron