Rumunsko - Banát, Muntii Aninei a Locvei, speleopotápěčský průzkum 26.4.-1.5.2013

Účast:

Devon: P. Barák, L. Barák, T. Svoboda, M. Kučerová; PŽ: V. Kaman, P. Celý, J. Sirotek, T. Ondrouch; Mikulov: V. Pazderka, D. Čápek


Tak jsme opět vyrazili do Rumunska, tentokrát do okolí Resity, Aniny, Carbunari v Aninských horách, Semenických horách a Lokvejských horách. V oblasti je spousta zajímavých lokalit na návštěvu či průzkum. Celé dny, které jsme měli k dispozici jsme si rozdělili půl na půl. 2 x exkurze a 2 x průzkum. V rámci exkurzí jsme navštívivili zřejmě dvě nejvýznamnější lokality v okolí Comarnik a Buhui. V rámci průzkumu jsme se zaměřili na potápění v Pestera Lacul Dracului, kde jsme s Tomášem v hloubce 13 m našli tři jeskynní chodby, které jsme prozkoumali, nejdelší z nich měla 35 m. Bohužel všechny byly zakončeny úžinami a závalem. Proběhl také ponor ve vyvěračce Bigar, kde Tomáš dosáhl hl. 36 m a jeskyně pořád pokračovala dolů. S výbavou, kterou jsme měli k dispozici (2 x 6l, vzduch) však nebylo možné v takových hloubkách dále pokračovat v průzkumu. Dík patří všem členům expedice za fajn akci. Dík patří členům klubu Exploratorii za pomoc při výzkumech, celkovou péči, ochotu a kamarádskou atmosféru. Doufejme, že kooperace mezi moravskými a rumunskými jeskyňáři bude nadále pokračovat ve stejném duchu a naše úsilí přinese další, snad ještě zajímavější výsledky. Petr.


rum


rum


rum


rum


rum


rum


rum


rum


rum


rum

Foto: Jan Sirotek (1), Petr Barák (2,4,5), Tomáš Svoboda (3), Petr Celý (6,8), Lubomír Barák (7,9), Iulian Parvulescu (10)